Jsou poplatky za vedení úvěrového účtu absurdní?

Pryč je doba, kdy banky účtovaly plošně za vedení úvěrového účtu kolem 200 korun. Řada klientů bankovních domů jim dala jasně najevo, že s vysokými poplatky za vedení úvěru nesouhlasí. Na druhé straně banky zrušením přímých poplatků za vedení úvěrového účtu o své zisky nepřijdou, ty si zajistí jinak. Žádná z bank po přívalu žalob a po zrušení poplatků za vedení úvěru nezkrachovala. Ba právě naopak, předhánějí se navzájem nově vznikajícími slevovými programy a důvtipnými bonusy. Jsou to například sjednání dalšího úvěru v rámci prémie pro věrné klienty, slevy na úrocích, bezplatné odhady nemovitostí.

Zaměříme-li svou pozornost na poplatky za úvěr, bankovní úředníci je mohou zdůvodňovat tím, že svým klientům poskytují služby po celou dobu sjednaného úvěru. Důvodem pro oprávnění inkasovat poplatky bylo i jednání s klienty na pobočkách. V praxi je tomu ale docela jinak. Při sjednávání úvěru se nastaví trvalý příkaz a od té doby až do jeho splacení, případně do konce fixace hypotéky, po bance nic nevyžaduje. Až na některé výjimky k tomu také nemá žádný důvod. A pokud přece jen klient s bankou jedná a něco po ní vyžaduje, je odkázán na písemnou komunikaci anebo na telefonickou infolinku. Žádný servis na pobočce mu poskytnut není, protože na něj úředníci nemají čas. Musí se věnovat dalším nově vznikajícím úvěrům.

O měsíční platby a přiřazení úvěru k inkasu se postará počítačový systém, nikoliv úředník. Výpočetní technika se postará i o elektronický výpis z účtu a jednou za rok počítač vyhotoví pro klienta potvrzení pro daňové účely. Vykázané náklady lze uplatnit snad jen u ročního výpisu z účtu, který je zasílán poštou. Nárokovat si tedy může poplatek jednou ročně v řádu několika korun. Absurdita bankovních poplatků za vedení úvěru je tedy celkem jasná.

Bankovní poplatky za vedení účtu a úvěrové služby však nejsou a nebudou zrušeny úplně. Jakákoli další služba, která se týká úvěru, se pak zpoplatňuje zvlášť. Platí to u každé změny úvěrové smlouvy nebo za duplikát potvrzení o výši zaplacených úroků, či dalších služeb. Platí se také za změnu zástavy hypotéky nebo za vyvázání spoludlužníka. A v souhrnu tyto poplatky čítají i několik tisíc korun.

Extra poplatky za služby si ovšem účtují i některé stavební spořitelny. Jestliže máte sjednaný řádný úvěr ze stavebního spoření a rádi byste jej splatili předčasně, máte na to právo. A dokonce splacení řádného úvěru ze stavebka předčasně se uvádí jako bezplatné a bez jakýchkoliv sankcí. Za oznámení, kam se mají peníze poukázat, a za vyčíslení zůstatku si ovšem některé stavební spořitelny účtují částku 4 až 5 tisíc korun. A vtipné je, že hypoteční ústavy Vám tento jednostránkový dokument se všemi výše zmíněnými údaji předloží zdarma.

Čtěte také: Jak je to s bankovními poplatky?

Konsolidace půjček - kalkulačka

Pokud přemýšlíte nad konsolidací půjček a poohlížíte se po internetu, tak zjistíte, že společností, které tuto službu nabízejí, je jako hub po dešti. Buďte při výběru opatrní, protože se může lehce stát, že namísto zjednodušení a snížení splátek se dostanete kvůli podvodníkům do problémů, které mohou skončit exekucí. Řada společností vytvořila užitečný nástroj, díky kterému si můžete udělat představu, jak moc je jejich nabídka výhodná a porovnat ji s konkurencí. Jedná se o tzv. konsolidace půjček kalkulačka, kam zadáte základní hodnoty, na základě kterých obdržíte nabídku, kterou Vám mohou vypracovat a zrealizovat.

Celý článek
Magazín