Výhody a nevýhody půjček a úvěrů

Půjčky a úvěry jsou součástí finančních služeb již mnohá staletí. Zatímco princip půjčování peněz zůstal stejný, v závislosti na technickém pokroku se změnila technologie a forma půjček. Objevují se na úvěrovém trhu i nové půjčky, jako například online půjčka, SMS půjčka nebo rychlá půjčka na účet. Ve finančních problémech se dnes ocitá řada lidí a půjčka pak bývá nezbytným, ovšem účinným řešením.

Nepodařilo-li se Vám včas našetřit potřebnou hotovost a výplata je v nedohlednu, můžete sáhnout po půjčce. Samotnému prostudování smlouvy byste měli věnovat více času, než jen deset minut, a pokud je to možné, poraďte se s někým, kdo má již nějaké zkušenosti. Předcházet problémům se v takovýchto zásadních životních rozhodnutích rozhodně vyplatí, často jde o nemalé peníze, které pak mohou narůst o další výdaje za vymáhání. Rozhodnout se v podstatě můžete mezi dvěma možnostmi: Můžete se rozhodnout mezi bankovními úvěry a nebo zvolit nějaký nebankovní produkt. Můžete případně využít i úvěr ze stavebního spoření. Banky od každého jejich klienta vyžadují prokázání bonity mnoha potvrzeními a osobními dokumenty. V každém případě to je potvrzení o výši pravidelného příjmu, případně daňové přiznání. Po finanční stránce jsou bankovní úvěry nejlevnější, takže jestliže Vám banka takový úvěr umožní, budete mít výhodu.

Nebankovní úvěry a půjčky jsou naopak výborně dostupné téměř každému, získáte je jen na platnou občanku, ale takové půjčky mají vyšší náklady v podobě vyššího úroku a RPSN. Nebankovní půjčky jsou tedy zajímavým řešením právě pro toho, kdo potřebuje půjčit peníze velmi rychle a bez prokazování schopnosti splácet. Znamená to však, že přeplatíte více, než kdybyste si vzali bankovní úvěr. Platí zde, dalo by se říci, jedna zásada, půjčka bude cenově výhodnější a zajímavější tehdy, budete-li muset prokázat více dokumentů ohledně Vaší schopnosti úvěr splácet. A naopak, čím snazší vyřízení s minimálním zajištěním půjčky a s minimálními požadavky na žadatele, tím dražší půjčka. Každopádně si půjčku vždy řádně promyslete přd podpisem smlouvy, prostudujte smluvní podmínky a přesvědčte se, zda ji dokážete včas a v plné výši uhradit. Je totiž stále velké množství žadatelů, kteří si půjčí peníze, aniž by si ujasnili, z čeho dluh budou splácet. Nakonec přijde na řadu exekuce a kvůli několika tisícům korun mohou tito lidé přijít o značnou část svého majetku. Riskujete v některých případech dokonce i střechu nad hlavou.

Konsolidace půjček - kalkulačka

Pokud přemýšlíte nad konsolidací půjček a poohlížíte se po internetu, tak zjistíte, že společností, které tuto službu nabízejí, je jako hub po dešti. Buďte při výběru opatrní, protože se může lehce stát, že namísto zjednodušení a snížení splátek se dostanete kvůli podvodníkům do problémů, které mohou skončit exekucí. Řada společností vytvořila užitečný nástroj, díky kterému si můžete udělat představu, jak moc je jejich nabídka výhodná a porovnat ji s konkurencí. Jedná se o tzv. konsolidace půjček kalkulačka, kam zadáte základní hodnoty, na základě kterých obdržíte nabídku, kterou Vám mohou vypracovat a zrealizovat.

Celý článek
Magazín