Kdo si může dovolit půjčku?

Půjčky dnes neodmyslitelně patří k našemu životu. Úvěrový trh zaujímá mnoho různých druhů půjček, od milionových hypoték, až po mikročástky několika stokorun.

V zásadě dělíme půjčky na dva základní tábory podle jejich poskytovatelů, na půjčky bankovní a nebankovní. Podle velikosti zapůjčené částky se pak můžete setkat jednak s velkými úvěry, to znamená s hypotečními úvěry, případně se středně až dlouhodobými úvěry ze stavebního spoření. Nebo se střednědobými menšími úvěry, z nichž se nejčastěji jedná o úvěr spotřebitelský. Velmi rozšířenou skupinou půjček je také menší půjčka a mikropůjčky, které zaujímají částku od několika tisíc až po pár stokorun. Menší půjčku obvykle lidé zaplatí jednorázově, a to z další výplaty.

Budete-li žádat o půjčku v bance, musíte počítat s tím, že si Vás bankovní úředníci řádně prověří. Vámi předložené osobní dokumenty a potvrzení, především potvrzení o příjmu, budou rozhodovacími faktory, zda půjčku získáte, nebo ne. Musíte mít stabilní měsíční příjem v určité požadované výši a také Vaše platební morálka musí být bez poskvrny. Nesmíte mít tedy žádný negativní záznam v některém z úvěrových registrů. Zásadní výhodou všech bankovních půjček jsou pak velmi nízké úroky a roční procentní sazba nákladů (RPSN). V bance ale můžete požádat o úvěr s minimálním limitem 20 tisíc korun, menší půjčky, zejména tolik oblíbené půjčky do výplaty, banky neumožňují. Banky pouze umožní úvěr z kreditní karty anebo kontokorent na běžném účtu. Ale i v případě kontokorentu musíte banku přesvědčit, že Váš příjem je nejen dostatečný, ale i pravidelný. A jestliže vyřizujete kontokorent a Váš příjem je nepravidelný, musíte bance doložit potvrzení o výši příjmu od Vašeho zaměstnavatele.

Nebankovní sféra poskytuje rovněž půjčky v širokém rozsahu, jako bankovní, od několika desítek tisíc až po milionové částky. Navíc běžně zajišťují malé půjčky a mikropůjčky bez zajištění, pro které nemusíte vůbec nic prokazovat. Stačí jen platný občanský průkaz, případně nějaký druhý doklad. I přes vyšší sazbu nákladů RPSN a úrok, které jsou určitou kompenzací rizika nezajištěných půjček, stále představují nejvyhledávanější úvěrové produkty na našem trhu. Pokud se tedy rozhodnete vzít si menší půjčku, například pár tisíc do výplaty, můžete se rozhodnout mezi kontokorentem, kde banka požaduje Váš stabilní příjem, anebo mezi nebankovní půjčkou do výplaty. Nebankovní půjčku do výplaty vyřídíte rychle a bez zbytečných formalit, ještě týž den můžete mít peníze na účtu, ale musíte si uvědomit, že takováto půjčka bude dražší.

Konsolidace půjček - kalkulačka

Pokud přemýšlíte nad konsolidací půjček a poohlížíte se po internetu, tak zjistíte, že společností, které tuto službu nabízejí, je jako hub po dešti. Buďte při výběru opatrní, protože se může lehce stát, že namísto zjednodušení a snížení splátek se dostanete kvůli podvodníkům do problémů, které mohou skončit exekucí. Řada společností vytvořila užitečný nástroj, díky kterému si můžete udělat představu, jak moc je jejich nabídka výhodná a porovnat ji s konkurencí. Jedná se o tzv. konsolidace půjček kalkulačka, kam zadáte základní hodnoty, na základě kterých obdržíte nabídku, kterou Vám mohou vypracovat a zrealizovat.

Celý článek
Magazín