Úroky na spořících účtech se propadají

Na začátku roku 2013 odstartoval postupný propad úroků na spořících účtech. Odhaduje se, že úroková sazba se bude snižovat do roku 2015. Dle vize některých odborníků by se měla ustálit na hodnotě 0,7 procenta. V žádném případě nepočítejte s tím, že úroky rychle porostou, jako nějakým máchnutím kouzelného proutku. Klesá zájem bank o peníze střadatelů, banky raději budou lákat klienty na založení běžného účtu. Banky by nejraději nabízely svým klientům spotřebitelský úvěr nebo hypotéku. Strategie bankéřů se nyní upíná na nové klienty s běžným účtem, kterým mohou nabídnout rozmanité úvěrové služby. Domnívají se, že tito klienti se k využívání výhodných úvěrů budou lépe přesvědčovat.

V dalších měsících tedy nelze očekávat, že by ČNB zvýšila repo sazbu, případně se mezi bankami rozpoutal boj o likviditu. Úroková sazba bude dál klesat v souvislosti s doznívající hospodářskou recesí a nevalnou situací na trhu práce. Sestup úrokové sazby by však neměl být tak strmý, jak tomu bylo v předcházejícím období. Měl by klesat jen v řádu desetin procenta.

A jak to dnes vypadá s kampeličkami? Velmi špatně, ČNB jedné za druhou postupně odebírala licence a v jednom případě dokonce došlo i na zásah státního zastupitelství. Družstevní záložny nyní sotva přežívají, přičemž byly před dvěma lety na čele žebříčku nejlépe úročených spořících účtů. Ke zlepšení špatného období kampeliček nepřispěje ani připravovaná novela zákona o spořitelních a úvěrních družstvech, která chystá kampeličky ještě více regulovat. Kampeličky čekají těžké časy, bude pro ně obtížné dokonce udržet si své stávající klienty. Menší kampeličky zaniknou, což výrazně omezí finanční trh, zůstanou tu jen nejsilnější družstevní záložny. Zánik tohoto zajímavého finančního sektoru pravděpodobně završí intervence České národní banky, která tlačí sotva přežívající kampeličky k tomu, aby se staly bankami.

Čtěte také: Úroky na spořících účtech budou zřejmě stále klesat

Konsolidace půjček - kalkulačka

Pokud přemýšlíte nad konsolidací půjček a poohlížíte se po internetu, tak zjistíte, že společností, které tuto službu nabízejí, je jako hub po dešti. Buďte při výběru opatrní, protože se může lehce stát, že namísto zjednodušení a snížení splátek se dostanete kvůli podvodníkům do problémů, které mohou skončit exekucí. Řada společností vytvořila užitečný nástroj, díky kterému si můžete udělat představu, jak moc je jejich nabídka výhodná a porovnat ji s konkurencí. Jedná se o tzv. konsolidace půjček kalkulačka, kam zadáte základní hodnoty, na základě kterých obdržíte nabídku, kterou Vám mohou vypracovat a zrealizovat.

Celý článek
Magazín