Buďte obezřetní u výpovědi povinného ručení

Povinné ručení je povinností ze zákona, kterou musí dodržovat všichni majitelé osobních automobilů i motocyklů. I přesto, že se řada z nás považuje za dobré a pozorné řidiče, dnešní hustý automobilový provoz a složitější dopravní situace mohou být příčinou dopravních nehod. Na té se může podepíše i únava řidiče, případně rozptylování pozornosti spolujezdcem, a celá řada jiných faktorů. Nehodu může způsobit i zatížená psychika stresovými faktory v zaměstnání, či v rodině.

Při výběru povinného ručení je pro nás rozhodujícím faktorem pochopitelně jeho cena. Jestliže se domníváte, že platíte zbytečně moc, zvažujte o výhodnější nabídce jiné pojišťovny. Vhodným výběrem můžete ušetřit až 60% ceny povinného ručení, zvláště díky bonusům, které přihlížejí k místu bydliště řidiče, k naježděným kilometrům bez nehod a věku řidiče. Hlavně nezapomeňte výpověď smlouvy stávající v dostatečném časovém předstihu. Většina smluv se uzavírá na dobu neurčitou, pojistné období je jeden rok. Proto nelze vypovědět smlouvu ze dne na den. Výpověď podávejte nejpozději šest týdnů před ukončením ročního pojistného období. Jistě Vám pomůže názorný příklad: Začíná-li Vaše pojistné období kupříkladu 3. srpna 2014, smlouva se bude vypovídat k 1. 8. 2014. Výpověď se ale musí pojišťovně doručit nejpozději do 21. 6. 2014.

Jestliže nebudete s již uzavřenou smlouvou spokojeni, můžete smlouvu bez udání důvodu vypovědět, nejpozději však do dvou měsíců od jejího podpisu. Po dvou měsících od podpisu už se musí uvádět důvod, spolu s číslem pojistné smlouvy včetně rodného čísla, atd. Naštěstí jsou na internetu k dispozici online formuláře výpovědi pojistné smlouvy, ve kterých jsou uvedeny všechny potřebné kroky.

Důležité upozornění na závěr: V průběhu výpovědní lhůty pojistky si zároveň včas sjednejte novou, aby se dodržela časová návaznost. Stačí totiž jen jeden den bez povinného ručení a bude po Vás Česká kancelář pojistitelů vymáhat takzvaný příspěvek do garančního fondu. To je vlastně pokuta, pouze s jiným názvem.

Čtěte také: Chystáte se změnit poskytovatele povinného ručení?

Konsolidace půjček - kalkulačka

Pokud přemýšlíte nad konsolidací půjček a poohlížíte se po internetu, tak zjistíte, že společností, které tuto službu nabízejí, je jako hub po dešti. Buďte při výběru opatrní, protože se může lehce stát, že namísto zjednodušení a snížení splátek se dostanete kvůli podvodníkům do problémů, které mohou skončit exekucí. Řada společností vytvořila užitečný nástroj, díky kterému si můžete udělat představu, jak moc je jejich nabídka výhodná a porovnat ji s konkurencí. Jedná se o tzv. konsolidace půjček kalkulačka, kam zadáte základní hodnoty, na základě kterých obdržíte nabídku, kterou Vám mohou vypracovat a zrealizovat.

Celý článek
Magazín