Daň z nemovitých věcí plaťte v řádném termínu

Daň z nemovitosti musíte letos (v roce 214) zaplatit nejpozději v pondělí 2. června. Název tohoto daňového poplatku podle novely zákona zní daň z nemovitých věcí, princip platby daně však zůstal stejný. Obdržíte od Finanční správy složenku s příslušnou částkou. Jestliže částka daně bude přesahovat 5000 Kč, je možné platbu rozdělit do dvou splátek. Zaplatit ji samozřejmě můžete i najednou.

Složenku můžete zaplatit na jakékoli poště a platit můžete i bezhotovostně převodem z účtu. V tomto případě použijete všechny údaje uvedené na složence, pouze se bude lišit konstantní symbol, který je pro placení převodem 1148. Poslední možností platby je platba v hotovosti na pokladně příslušného pracoviště finančního úřadu. Pro jistotu připomínáme, že se v loňském roce měnila čísla účtů finančních úřadů, na složence budete mít v každém případě uvedeno již nové platné číslo účtu.

Jste-li vlastníky více nemovitostí v jednom kraji, sloučí se Vám daň do jedné částky na jedné složence. Kdo vlastní více nemovitostí v různých krajích, obdrží jednu obálku s více složenkami pro placení daně pro příslušné finanční úřady, v jejichž obvodu se nemovitosti nacházejí. Na složence také můžete mít vypočtenu jinou částku, než tomu bylo v loňském roce. Změnu sazby daně lze zkontrolovat na územním pracovišti finančního úřadu. Pro celý obvod své působnosti vydávají finanční úřady tzv. hromadné předpisné seznamy na daň z nemovitých věcí. Seznamy se vydávají pro příslušný kraj nebo pro hlavní město Prahu. Seznamy jsou vyvěšeny k nahlédnutí na úředních deskách každého finančního úřadu od 30. dubna do 2. června a budou vyvěšeny rovněž na úředních deskách obcí v příslušném kraji.

Na včasné placení daně z nemovitých věcí nezapomeňte, jinak na Vás bude uvalena sankce v podobě placení úroku z prodlení. Ten se počítá počínaje pátým pracovním dnem prodlení. To znamená konkrétně, že jestliže stihnete poslat peníze tak, aby je finanční úřad měl na účtu do 9. června, sankce se Vám vyhnou. Úrok z prodlení je stanoven zákonem daňového řádu. Základní výši úroku se řídí repo sazbou, kterou určuje ČNB. Úrok je pak zvýšený o 14 procentních bodů, které jsou platné pro první den příslušného kalendářního pololetí.

Čtěte také: Co když nestihnu zaplatit včas daň z nemovitosti?

Konsolidace půjček - kalkulačka

Pokud přemýšlíte nad konsolidací půjček a poohlížíte se po internetu, tak zjistíte, že společností, které tuto službu nabízejí, je jako hub po dešti. Buďte při výběru opatrní, protože se může lehce stát, že namísto zjednodušení a snížení splátek se dostanete kvůli podvodníkům do problémů, které mohou skončit exekucí. Řada společností vytvořila užitečný nástroj, díky kterému si můžete udělat představu, jak moc je jejich nabídka výhodná a porovnat ji s konkurencí. Jedná se o tzv. konsolidace půjček kalkulačka, kam zadáte základní hodnoty, na základě kterých obdržíte nabídku, kterou Vám mohou vypracovat a zrealizovat.

Celý článek
Magazín