Jak vybrat vhodný úvěr?

Co je základem veškerých smluvních úvěrových vztahů, je obezřetnost při výběru vhodného věřitele. Jestliže skutečně peníze potřebujete půjčit, měli byste si zjistit co nejvíce informací.

Jedním ze zásadních kritérií výběru je, zda úvěrový subjekt na internetu zveřejňuje všechny podstatné informace. Především úvěrovou smlouvu, RPSN, výši úroku a celkovou dlužnou částku v době definované splátkovým kalendářem. A také ostatní sazebníky poplatků, sankce při neschopnosti splácet a zda společnost užívá rozhodčí doložku. Na sankce si dávejte pozor, mohou být skryté či nenápadné. Typickou nenápadnou sankcí bývají zpoplatněné upomínky. Smluvní podmínky mohou být pro řadu lidí nesrozumitelné, měli by se tedy obrátit na odborníka, nebo alespoň na někoho ze svých známých, kteří oplývají v tomto směru určitými zkušenostmi.

Ujistěte se také, zda je pro Vás půjčka opravdu nezbytným řešením. Bylo by velmi nerozumné podlehnout reklamnímu tlaku a půjčovat si na něco, co až takový užitek nepřináší. Častou zásadní chybou mnoha klientů totiž bývají zbytečné půjčky. Ruku na srdce, reklama se v mnoha směrech tváří, jako by byly peníze zadarmo a že si všechno můžete dopřát hned a bez práce. Časté jsou i metody nebezpečných nebankovních poskytovatelů, kteří své potenciální dlužníky dotlačí ke sjednání úvěru, přičemž je přemlouvají pořídit si předmět, bez kterého by se mohli klidně obejít. Jejich styl se nápadně podobá některým prodejcům na předváděcích akcích. Cílovou skupinou bývá v první řadě sociálně slabší skupina obyvatel a důvěřiví senioři. Nebezpečná situace je u lidí, kteří si své neuvážené rozhodnutí uvědomují, stydí se za něj a namísto vyhledání pomoci v řadách svých blízkých všechno řeší další půjčkou.

Co tedy shrnout na závěr? Buďte obezřetní a když už se pro půjčku rozhodnete, vybírejte poskytovatele pečlivě. Na našem finančním trhu působí zhruba 34 tisíc firem, nabízejících úvěry, a mnoho z nich můžeme přímo označit za lichváře. Nejhorší jsou půjčky s nepřiměřeným jištěním, dále půjčky bez předsmluvních formulářů a rozhodně pozor na předražené telefonní hovory s předvolbami 900 a 906. Lichva je podle našich zákonů bezpochyby trestným činem. Nikde se však nedá dohledat konkrétní specifikace, co ještě lichva není a co už lichva je. Což by ovšem nebylo třeba, kdybychom se mohli spolehnout na zdravý úsudek a dobrou intuici našich prokurátorů a soudců.

Konsolidace půjček - kalkulačka

Pokud přemýšlíte nad konsolidací půjček a poohlížíte se po internetu, tak zjistíte, že společností, které tuto službu nabízejí, je jako hub po dešti. Buďte při výběru opatrní, protože se může lehce stát, že namísto zjednodušení a snížení splátek se dostanete kvůli podvodníkům do problémů, které mohou skončit exekucí. Řada společností vytvořila užitečný nástroj, díky kterému si můžete udělat představu, jak moc je jejich nabídka výhodná a porovnat ji s konkurencí. Jedná se o tzv. konsolidace půjček kalkulačka, kam zadáte základní hodnoty, na základě kterých obdržíte nabídku, kterou Vám mohou vypracovat a zrealizovat.

Celý článek
Magazín