Úvěrové možnosti stavebního spoření

Stavební spoření se řadí k nejprůhlednějším finančním produktům, přičemž většina z nás má s ním nějakou přímou zkušenost. Jak tedy co nejvýhodněji spořit a využít výhod, které stavební spoření nabízí?

Plná státní podpora činí 2 tisíce korun ročně, pro její dosažení je třeba v průběhu roku uložit minimálně 20 tisíc korun. Optimální suma u šestiletého stavebního spoření činí 160 tisíc korun. Řada klientů však spoří déle, než 6 let, proto se doporučuje cílová částka vyšší, alespoň 200 000 korun.

Při čerpání řádného úvěru ze stavebního spoření můžete využít možnosti splatit jej kdykoliv předčasně. A to bez dalších poplatků a sankcí. To se vztahuje jen na řádný úvěr, nikoliv úvěr překlenovací. Zůstatek dluhu musí nejprve stavební spořitelna vyčíslit a pak jej můžete uhradit. Jaké jsou tedy odlišnosti úvěru řádného od překlenovacího? Řádný úvěr je možné využít teprve po naspoření části cílové částky, což je kolem 40 %. Přesněji řečeno, při žádosti o řádný úvěr se hodnotí zásluhy zákazníka, to jest délka spoření a výše uspořené částky, z čehož vzejde určitá hodnota ohodnocovacího čísla. Podle výše tohoto čísla má pak zákazník nárok čerpat řádný úvěr v určité výši. Vyřízením řádného končí fáze spoření a je možné uzavřít další smlouvu se státní podporou.

Překlenovací úvěr má překlenout dobu, po kterou ze strany klienta nejsou splněny podmínky pro vznik nároku na řádný úvěr ze stavebního spoření. Jestliže uzavřete smlouvu o překlenovacím úvěru, měsíční splátky se budou skládat jednak z dospořování do předepsané minimální úspory, což je těch zhruba 40 procent cílové částky. A pak je součástí splátky překlenovacího úvěru placení úroků, nikoliv jistiny. Když klient naspoří minimální částku a dosáhne ohodnocovacího čísla v požadované výši, překlenovací úvěr se přemění na řádný. Klient pak v průběhu splácení řádného úvěru splácí i jistinu.

Počínaje rokem 2014 přišla změna i do dědictví stavebního spoření. Po úmrtí klienta nelze stavební spoření zdědit. Samotná smlouva o stavebním spoření zaniká a naspořená částka včetně státní podpory bude předmětem dědického řízení.

Čtěte také: Jaké jsou výhody stavebního spoření?

Konsolidace půjček - kalkulačka

Pokud přemýšlíte nad konsolidací půjček a poohlížíte se po internetu, tak zjistíte, že společností, které tuto službu nabízejí, je jako hub po dešti. Buďte při výběru opatrní, protože se může lehce stát, že namísto zjednodušení a snížení splátek se dostanete kvůli podvodníkům do problémů, které mohou skončit exekucí. Řada společností vytvořila užitečný nástroj, díky kterému si můžete udělat představu, jak moc je jejich nabídka výhodná a porovnat ji s konkurencí. Jedná se o tzv. konsolidace půjček kalkulačka, kam zadáte základní hodnoty, na základě kterých obdržíte nabídku, kterou Vám mohou vypracovat a zrealizovat.

Celý článek
Magazín