Výhody a nevýhody nebankovních půjček

Nebankovní půjčky představují součást úvěrových služeb českého finančního trhu. Zahrnují dnes již stovky nebankovních společností, které poskytují půjčky, úvěry a hypotéky v rozdílném rozsahu a mnohdy i s rozdílnými smluvními podmínkami. Rozdílné podmínky jsou dány možnostmi poskytovatelů a také konkurencí v tržním systému. Někteří Vám dokážou nabídnout služby výhodné s únosnými úroky a RPSN, někdo by se dal směle označit za lichváře. Rozdílné mohou být i požadavky na klienty ohledně jejich bonity a také na zajištění úvěru. Mezi nebankovními subjekty najdete takové, které vyžadují potvrzení o příjmu, některé nebankovní půjčky sjednáte i bez prokázání příjmu. U někoho nepotřebujete prokazovat čistý registr dlužníků, někdo do registrů nahlíží a zohledňuje i uvalenou exekuci nebo nesplacené dluhy.

Výši sazby poplatků a úroků určuje také míra rizika a tím pádem způsob zajištění zapůjčené částky. Platí zde, dalo by se říci, přímá úměra. Čím menší riziko bude věřitel podstupovat, o to levnější bude půjčka pro žadatele. Nejvíce se výše RPSN projeví u menších půjček do výplaty. Ty jsou většinou nezajištěné a pro poskytovatele celkem riskantní, proto zde může být hodnota RPSN poměrně vysoká. (Jsou tu i výjimky, některé půjčky pro lidi s dobrou platební morálkou, bez záznamů v úvěrovém registru a s dostačujícím měsíčním příjmem mají velmi nízkou úrokovou sazbu). Lidé dokonce takové půjčky vyhledávají nejčastěji. Jsou ochotni za půjčku zaplatit více, za cenu jistých výhod, které jsou jim poskytovány. Těmi zásadními výhodami jsou velice rychlé a snadné vyřízení půjčky a žádné zdlouhavé papírování a prokazování schopnosti splácet.

Nebankovní půjčky do výplaty jsou vlastně velkou konkurencí bankovnímu sektoru, protože banky tak nízké částky nepůjčují, pouze umožní úvěr z platební karty nebo kontokorent na běžném účtu. Pro sjednání nebankovní půjčky do výplaty budete potřebovat pouze platný občanský průkaz a libovolný druhý doklad k ověření totožnosti. Po vyplnění krátkého formuláře na webových stránkách bývá půjčka schválena do několika minut. Samotný obnos je žadateli zasílán na běžný účet buď do několika hodin, případně do dvou pracovních dnů. To záleží na tom, zda jde o převod peněz v rámci jedné banky nebo mezi různými bankami. Pokud si někdo přeje zaslat peníze v hotovosti, některé nebankovní subjekty tuto službu umožňují. Peníze jsou zasílány kurýrní službou, nebo složenkou, někdy je může doručit přímo obchodní zástupce.

Konsolidace půjček - kalkulačka

Pokud přemýšlíte nad konsolidací půjček a poohlížíte se po internetu, tak zjistíte, že společností, které tuto službu nabízejí, je jako hub po dešti. Buďte při výběru opatrní, protože se může lehce stát, že namísto zjednodušení a snížení splátek se dostanete kvůli podvodníkům do problémů, které mohou skončit exekucí. Řada společností vytvořila užitečný nástroj, díky kterému si můžete udělat představu, jak moc je jejich nabídka výhodná a porovnat ji s konkurencí. Jedná se o tzv. konsolidace půjček kalkulačka, kam zadáte základní hodnoty, na základě kterých obdržíte nabídku, kterou Vám mohou vypracovat a zrealizovat.

Celý článek
Magazín