Kurz naší české měny oproti libře v dubnu a květnu

Je tu opět naše pravidelná rubrika o pohybech kurzu koruny oproti libře v dubnu a květnu. V dubnu a květnu 2014 naše měna oproti libře oslabila. Jaké jsou důsledky takového oslabení koruny? Dozvíte se v článku.

Na počátku měsíce dubna 2014 se britská libra prodávala za 33,12 korun. Nejdříve česká měna pár dní značně umírněně oslabovala, posléze ale od 3. 4. 2014 za jeden den trochu vzrostla, čtvrtého dubna 2014 pak dokonce dosáhla maxima celého tohoto období. Od čtvrtého dubna 2014 však naše česká měna během jednoho dne zlehka spadla, načež navíc ještě několik dní malinko klesala. Pak navíc ještě koruna 12 dní velmi pomalu kolísavě klesala, dále navíc během jednoho dne trochu poklesla. Následně zase ale 23. 4. 2014 hodnota koruny během jednoho dne trošku posílila, pak ale 12 dní velmi pomalu kolísavě klesala. Následovala doba, ve které hodnota koruny pár dní velmi pomalým tempem klesala, kromě toho pak navíc ještě za jeden den trochu padla. 9. 5. 2014 přišla doba, kdy se hodnota koruny pár dní neměnila vůbec, následně však opět pár dní značně umírněně oslabovala. Dne 14. 5. 2014 však opět hodnota za jeden den trochu stoupla, načež však během jednoho dne trochu oslabila. Od 16. května 2014 naše měna pár dní malinko padala, pak navíc ještě za jeden den značně oslabila a dvacátého prvního května 2014 dokonce dosáhla minima celého období, britská libra se prodávala za 33,93 korun. Následně zase ale od 21. 5. 2014 hodnota koruny pár dní značně umírněně posilovala, načež navíc ještě 8 dní zlehounka kolísavě rostla.

Co můžeme očekávat v důsledku oslabení koruny?

Důsledek oslabení koruny může znamenat pro jednotlivce nebo firmu poměrně nepříznivý dopad, hlavně v krátkém časovém horizontu. Domácnosti budou mít dražší energie, firmy zbudou muset nakupovat dráž veškeré suroviny a materiály. Porostou ceny dovážených polotovarů pro výrobu a také veškerého dováženého zboží. To je ale u oslabení kurzu koruny jenom průvodní nezbytný jev. Jedná se o jev krátkodobý, vystřídají jej poté naopak vlivy pozitivní. Dá se to přirovnat k medicíně, kdy se použije lék v podobě slabé koncentrace jedovaté látky, která uvede do činnosti obranný mechanismus těla. Posílený imunitní systém povede k uzdravení těla. Na tomto principu je založeno i očkování.

Oslabení kurzu měny povede poté k nárůstu cen dováženého zboží. Vzrůst cen dovezeného zboží naopak zvýší poptávku po tuzemských výrobcích. Na pokles cen, které jsou v nedohlednu, se nevyplatí čekat, mnoho lidí bude více utrácet a méně spořit. Následující vývoj pak půjde celkem jasným směrem: Českým firmám naroste odbyt, bude se rozšiřovat výroba a sortiment výrobků, zaměstná se více nezaměstnaných. A lépe také své zaměstnance finančně odmění. Vyšší příjmy firem i jednotlivců a vyšší spotřeba domácností budou znamenat vyšší daňový výnos pro veřejné rozpočty. Povede to také ke stabilizaci na trhu práce, menší nezaměstnanosti a k udržení stabilního zaměstnání bez nutnosti stresující fluktuace a marného hledání pracovních míst. Oslabení kurzu způsobí odvrácení hrozící deflační pasti a také se zrychlí ekonomický růst. Na to má také zásadní vliv Česká národní banka, díky jejímu uvolnění měnové politiky a snížení úrokových sazeb. Kdyby ČNB takovýmto způsobem nezasáhla, růst HDP by byl jen necelé 1%, přičemž se očekává nárůst HDP v roce 2014 asi o 2,1%.

Konsolidace půjček - kalkulačka

Pokud přemýšlíte nad konsolidací půjček a poohlížíte se po internetu, tak zjistíte, že společností, které tuto službu nabízejí, je jako hub po dešti. Buďte při výběru opatrní, protože se může lehce stát, že namísto zjednodušení a snížení splátek se dostanete kvůli podvodníkům do problémů, které mohou skončit exekucí. Řada společností vytvořila užitečný nástroj, díky kterému si můžete udělat představu, jak moc je jejich nabídka výhodná a porovnat ji s konkurencí. Jedná se o tzv. konsolidace půjček kalkulačka, kam zadáte základní hodnoty, na základě kterých obdržíte nabídku, kterou Vám mohou vypracovat a zrealizovat.

Celý článek
Magazín