Kurz naší měny vůči americkému dolaru v dubnu a květnu

Je tu nový měsíc a tedy i naše pravidelná rubrika o vývoji kurzu koruny oproti dolaru . V dubnu a květnu 2014 naše česká měna oproti dolaru oslabila. Jaké jsou důsledky takového oslabení koruny? Dozvíte se v článku.

Začátkem dubna 2014 se americká měna prodávala za 19,90 Kč. Nejprve naše měna pár dní velmi pomalu padala, dále navíc během jednoho dne značně oslabila. Od 5. dubna 2014 hodnota koruny pár dní lehounce stoupala, následně však navíc pár dní zlehka rostla. Následovala doba, ve které koruna pár dní zlehounka klesala, pak navíc ještě pár dní zvolna padala. Pak zase ale hodnota koruny 13 dní velmi pomalu kolísavě stoupala, posléze ale od 29. 4. 2014 během jednoho dne zlehounka poklesla. Následně zase ale hodnota několik dní velmi pomalu rostla, kromě toho pak navíc ještě za jeden den trošku stoupla, sedmého května 2014 pak dokonce dosáhla maxima za celé toto období, americkou měnu bylo možné koupit za 20,19 Kč. Sedmého května 2014 se však opět hodnota koruny jeden den neměnila, posléze ale za jeden den velmi prudce oslabila. 9. 5. 2014 začalo období, ve kterém koruna pár dní zlehounka oslabovala, dále navíc za jeden den trochu spadla. Pak zase 14. 5. 2014 ale hodnota během jednoho dne velmi pomalu vzrostla, načež ale opět během jednoho dne lehce oslabila. 16. května 2014 přišlo období, kdy hodnota koruny 15 dní malinko kolísavě padala.

Co tedy přinese oslabení kurzu koruny?

Oslabená koruna může zdánlivě jednotlivcům nebo firmám připadat jako nepříznivý vývoj, hlavně v krátkém časovém období. Domácnosti nebudou zrovna vítat zdražení energií, firmy zaznamenají vzrůst cen nakupovaných surovin a materiálů. Bude narůstat cena dováženého zboží a obecně i všech dovážených polotovarů pro výrobu. Toto je u oslabení kurzu koruny jen nezbytný a průvodní jev. Tento jev je ale krátkodobý, později budou následovat vlivy pozitivní. Můžeme to přirovnat k medicíně, kdy se užívá lék se slabou koncentrací jedovaté látky, která stimuluje obranyschopnost těla. Ten poté posílením imunitního systému bude směřovat k postupnému uzdravení. Na tomto zjednodušeném principu funguje i očkování.

Oslabení kurzu koruny k hodnotě zhruba 27 Kč za Euro, bude znamenat nárůst cen dováženého zboží. To naopak podpoří poptávku po tuzemském zboží. Na pokles cen, které jsou v nedohlednu, se nevyplatí čekat, mnoho lidí bude více utrácet a méně spořit. Následný vývoj pak bude pokračovat celkem jasným směrem: Českým firmám naroste odbyt, bude se rozšiřovat výroba a sortiment výrobků, zaměstná se více nezaměstnaných. A lépe také své zaměstnance finančně odmění. Vyšší spotřeba domácností a vyšší příjmy firem i jednotlivců budou vyšším daňovým výnosem pro veřejné rozpočty. Povede to také ke stabilizaci na trhu práce, menší nezaměstnanosti a k udržení stabilního zaměstnání bez nutnosti stresující fluktuace a marného hledání pracovních míst. Oslabením kurzu pomine hrozba deflační pasti a zrychlí se ekonomický růst. Na to má také zásadní vliv Česká národní banka, díky jejímu uvolnění měnové politiky a snížení úrokových sazeb. Kdyby ČNB takovýmto způsobem nezasáhla, růst HDP by byl jen necelé 1%, přičemž se očekává nárůst HDP v roce 2014 asi o 2,1%.

Konsolidace půjček - kalkulačka

Pokud přemýšlíte nad konsolidací půjček a poohlížíte se po internetu, tak zjistíte, že společností, které tuto službu nabízejí, je jako hub po dešti. Buďte při výběru opatrní, protože se může lehce stát, že namísto zjednodušení a snížení splátek se dostanete kvůli podvodníkům do problémů, které mohou skončit exekucí. Řada společností vytvořila užitečný nástroj, díky kterému si můžete udělat představu, jak moc je jejich nabídka výhodná a porovnat ji s konkurencí. Jedná se o tzv. konsolidace půjček kalkulačka, kam zadáte základní hodnoty, na základě kterých obdržíte nabídku, kterou Vám mohou vypracovat a zrealizovat.

Celý článek
Magazín