Klady a zápory nebankovních půjček ihned

Lidé mohou žádat o půjčku buď v některé z mnoha bankovních institucí, nebo využít nebankovního soukromého zdroje. Veškeré bankovní úvěrové produkty vykazují nižší úrokové sazby a RPSN ve srovnání s těmi nebankovními, což je pro jejich klientelu finančně zajímavější. V dnešní době však určitá část lidí propadne bankovním sítem a na bankovní úvěr nedosáhne. Mohou to způsobit nepravidelné nebo nízké příjmy, přílišná daňová optimalizace u podnikatelů, případně záznamy v některém z úvěrových registrů dlužníků. Není však zaručeno, že každý nebankovní subjekt všechny zákazníky uspokojí, každá společnost má totiž pro schvalování a přidělování úvěrů jiné podmínky.

Obecně však platí, že nebankovní společnosti mají nižší nároky na klienty, než bankovní domy, nebankovní půjčky ihned se vyřizují snadno a rychle a v podstatě je poskytnuta téměř okamžitě. Většina nebankovních společností poskytuje půjčky do 50 tisíc korun a není pro ně zásadní nahlížet do registrů dlužníků. Nepodstatné jsou i další úvěry, které splácíte. To je pochopitelně nesporná výhoda, peníze máte v kapse již druhý den a můžete vyrazit na nákupy, nebo rychle uhradit neočekávaný výdaj ze svého rozpočtu. Mnozí z nás si však uvědomí až v průběhu splácení, že kdyby se trochu více porozhlédli a věnovali více času výběru vhodného poskytovatele, mohli by splácet méně. Nebankovní subjekty totiž nemají shodné výše poplatků a úrokové sazby a v této oblasti úvěrových produktů nefiguruje žádná regulace ČNB. Někdo vám nabídne přijatelné služby s únosným úrokem a roční procentní sazbou nákladů (RPSN), některé nabídky se naopak přibližují lichvě. Splátky shodné výše úvěru se u různých poskytovatelů mohou odlišovat v měsíčních splátkách až několika stokorunami.

Rozdíly mezi těmito subjekty jsou i v době a způsobu vyřízení úvěru. Dokonce se může lišit množství zveřejněných informací ohledně RPSN a úrokových sazeb. Důvěryhodná nebankovní společnost by měla všechny zásadní informace uveřejnit, to znamená vše o úrokových sazbách, RPSN, měsíčních splátkách, době splácení, ale také o všech poplatcích a sankcích v případě nedodržení smluvních podmínek. Obzvlášť pozor si dávejte u poskytovatelů, kteří pouze uvádí, že půjčí tolik a tolik a že měsíčně budete platit minimální obnos, ale výši úroku a RPSN a celkovou dlužnou částku raději nesdělují. Odkazují pouze na úvěrového poradce, který vše ochotně vysvětlí na osobní schůzce. Mnoho důvěřivých lidí, zvláště seniorů, pak na této schůzce podlehne psychologické masáži a nabyde přesvědčení, že pouze dotyčná půjčka je pro ně tou nejlepší volbou.

Výběr úvěrové společnosti byste rozhodně neměli uspěchat. Rozdíly v dlužných částkách mezi jednotlivými poskytovateli mohou dosahovat i desítky tisíc korun. Zachovejte tedy při výběru poskytovatele chladnou hlavu a nepodléhejte reklamě.

Konsolidace půjček - kalkulačka

Pokud přemýšlíte nad konsolidací půjček a poohlížíte se po internetu, tak zjistíte, že společností, které tuto službu nabízejí, je jako hub po dešti. Buďte při výběru opatrní, protože se může lehce stát, že namísto zjednodušení a snížení splátek se dostanete kvůli podvodníkům do problémů, které mohou skončit exekucí. Řada společností vytvořila užitečný nástroj, díky kterému si můžete udělat představu, jak moc je jejich nabídka výhodná a porovnat ji s konkurencí. Jedná se o tzv. konsolidace půjček kalkulačka, kam zadáte základní hodnoty, na základě kterých obdržíte nabídku, kterou Vám mohou vypracovat a zrealizovat.

Celý článek
Magazín